انتخاب لباسکار مناسب برای محیط کار

جلیقه خبرنگاری شش جیب کتان
به این نوشته امتیاز دهید.

انتخاب لباسکار مناسب برای محیط کار

پیراهن و شلوار یا کت و شلوار؟ تیشرت و جین یا پولوشرت و شلوار؟ مانتو راحت یا مانتو رسمی؟ اینها سوالاتی ست که ممکن است در ذهن هر کارمندی صبح که از خواب برمی خیزد و برای رفتن به محیط کار مطرح شود. چه نوع لباسی برای محل کار مناسب است؟ بسته به کد لباس که شرکت شما اجرا می گذارد، شما مجبورید آن نوع ست را بپوشید و یا با سلیقه خود لباس بپوشید.

انواع لباس کار

معمولا سه نوع کد لباس برای شرکت های بزرگ وجود دارد: لباس رسمی، لباس حرفه ای و غیر رسمی. در اینجا برخی از راهنمایی های عمومی برای مردان و زنان برای هر دسته بندی توضیخ داده میشود.

لباس رسمی

اگر شما در محیط کار، به طور منظم با مدیران و افراد رده بالا ملاقات می کنید ، بایستی لباس اداری رسمی بر تن کنید یا به اصطلاح “لباس اتاق هیئت مدیره.” این بالاترین سطح از لباس حرفه ای است.
پیشنهاد ایران پوشاک برای آقایان داشتن چند ست کت و شلوار دکمه دار در رنگ های ساده مشکی سرمه ای خاکستری با پیراهن های کاملا رسمی با رنگ های ساده که با چهارخانه ریز ست شوند.
برای خانم ها نیز پوشیدن مانتو فورم جلو بسته و ست با شلوار و مقنعه و کفش با پاشنه متوسط پیشنهاد می شوند . برخی شرکت های حرفه ای دارای کد لباس برای پرسنل خود می باشند، بانکها و موسسات نیز یک کد لباس متحد برای تمایز کارکنان خود در نظر می گیرند که بسیار حرفه ای است.

لباس کار حرفه ای

لباس حرفه ای نوع لباسی است که با توجه به نوع کار در محیط کار پوشیده می شود مانند لباس کارگران در کارخانه ها که هم از نظر ایمنی و هم نظر آراستگی آنان را تامین می کند. لباس کار جهت تمایز پرسنل از یکدیگر، رعایت مسائل بهداشتی، حفظ سلامت کارکنان و کارگران با پوشش خاص می باشد.
از لحاظ مدیریتی نیز نظم، اصول مدیریتی، کنترل و ایجاد نظم و انضباط، تشخیص پرسنل هر رده، شناسایی تخصص افراد از مزایای لباس فرم می باشد.
جدا از این موارد لباس فرم برای هر مجموعه یا دسته ای می تواند با مزایایی همچون کاربرد تبلیغاتی و نمایشی، ایجاد پرستیژ کاری، بالا بردن اعتبار آن نهاد و ایجاد حس احساس مسئولیت در افراد همراه باشد.
لباس کار معمولا از پارچه هاس ضخیم ترگال، کج راه، کج راه پنبه ای ویسکوز و پلی استر می باشد.
در رنگبندی های مختلف که می تواند در یک کارخانه یا کارگاه نظم دهنده و متمایز کننده کارگران در بخش های مختلف باشد.

لباس غیر اداری

اگر شما شانس کارکردن در یک شرکت خصوصی ساده را دارید از پوشیدن لباس خیلی رسمی معافید. انتخاب لباس روزانه از میان تیشرت ها ، پولوشرت ها و پیراهن های شما و ست کردن آن با شلوار های پارچه ای و جین بسیار کار راحتی خواهد بود. البته هنوز در مواجهه با جلسات رسمی و اداری مستلزم پوشیدن کت و شلوار و پیراهن رسمی هستید.

منبع: وب سایت ایران پوشاک