آشنایی با خصوصیات لباسکار صنعتی

خصوصیات لباسکار صنعتی
5/5 - (6 امتیاز)

لباسکار صنعتی یکی از پرفروش ترین و پر طرفدارترین انواع لباسکار است که امروزه طرفداران بسیاری دارد. در واقع لباسکار صنعتی، لباسی است که به صورت ویژه برای کار در محیط ‌های صنعتی طراحی شده است. این لباس‌ها معمولاً شامل کاپشن، شلوار و کلاه بوده و از موادی مانند: پارچه‌های نایلونی، پلی استری، پنبه و … ساخته می‌شوند.  در اغلب مواقع از لباسکار صنعتی برای محافظت در برابر خطراتی مانند: حرارت، مواد شیمیایی، ابزار تیز و غیره استفاده می‌شود.

معمولا از این لباسکار به دلیل ویژگی های خاص خود،  برای استفاده در شرایط صنعتی بسیار مناسب می باشد. در ادامه این مقاله از ایران پوشک، شما را با برخی از ویژگی ها و خصوصیات این لباسکار آشنا خواهیم نمود.

خصوصیات لباسکار صنعتی

لباسکار صنعتی باید مطابق با استانداردهای ایمنی و بهداشتی مربوط به صنعت مورد استفاده، دوخته و تولید گردد. برخی از خصوصیات لباسکار صنعتی عبارتند از:

مقاومت در برابر حرارت و آتش

لباسکار صنعتی باید در برابر حرارت، مقاومت بالایی داشته باشد. چرا که در محیط های کارگاهی، احتمال مقابله با  آتش وجود دارد. از این رو لباسکار باید یه گونه ای باشد که از افراد در برابر حرارت های بالا، محافظت نماید.

مقاومت در برابر اسیدها و مواد شیمیایی

از آنجایی در محیط های کارگاهی، احتمال تماس با انواع اسیدها و مواد شیمیایی زیاد می باشد، لباسکار مناسب باید در برابر این مواد مقاومت بالایی داشته باشد. چرا که یکی از وظایف اصلی این لباس ها، محافظت از افراد، حین انجام کار می باشد.

مقاومت در برابر سایش و پارگی

در محیط های کاری، مخصوصا در کارخانه ها و کارگاه ها، به دلیل مقاربت و برخورد با ابزارها و وسایل مختلف، لباس ها در معرض آسیب و پارگی قرار می گیرند. از این رو یکی از اصلی ترین خصوصیات لباسکار صنعتی این است که باید مقاومت بالایی در برابر انواع سایش و پارگی داشته باشد.

داشتن جیب‌های قابل استفاده و مناسب

داشتن جیب در لباسکار، شاید در نگاه اول مهم نباشد. اما اگر در محیط کار قرار بگیرید، خواهید دید که داشتن جیب، یکی از مهم ترین ویژگی های یک لباسکار خوب است. جیب های بزرگ و مقاوم به شما کمک می کند تا در حین کار، ابزار و لوازمی که می خواهید را به همراه خود حمل کنید.

دارای طراحی و قابلیت تنظیم مناسب برای درازمدت

در برخی مواقع از دوبنده کارگاهی به عنوان لباسکار استفاده می شود. دوبنده کارگاهی به دلیل آنکه باید کاملا اندازه تن کارگران باشد، تا مانع حرکت و فعالیت آن ها نشود، دارای دو بند روی شانه می باشد. این بندها باید بگونه ای باشند که هر فرد بتواند لباس را متناسب با قد و هیکل خود تنظیم بنماید. از این رو لباسکارهایی که دارای قابلیت تنظیم شدن هستند، بیشتر از سایر لباس ها مورد استقبال افراد قرار می گیرند.

تهویه مناسب برای جلوگیری از گرما و عرق

اگر لباسکار صنعتی بگونه ای جذب و تنگ باشد که مانع حرکت و فعالیت افراد گردد، موجب خستگی زودهنگام و دلزدگی افراد می گردد. از این رو اغلب توصیه می شود که لباسکارها کمی آزادتر از حالت عادی دوخته شوند تا فضای مناسب برای گردش هوا در آن وجود داشته باشد.

دارای رنگ‌های قابل تشخیص و قابل تمیزی

بی شک تمامی افراد در محیط های تولیدی و کارخانه ای، دارای شغلی یکسان نیستند. از این رو لباسکار های صنعتی باید در رنگ های مختلف تولید شوند تا کارکنان بخش های مختلف از یکدیگر متمایز شوند.

دارای علائم و نشانه‌های قابل تشخیص برای تشخیص سریع

 چنانچه کارفرمایی علاقه به تغییر رنگ لباس های کارگران در بخش های مختلف نداشت، می تواند به کمک علائم و نشانه های مختلف، که به صورت چاپ و یا گلدوزی روی لباسکار ایجاد می شوند، کارکنان بخش های مختلف را از یکدیگر متمایز کند.

دارای قابلیت شستشو و تمیزی به راحتی

از آنجایی که لباسکار صنعتی، لباسی است که حداقل روزانه ۸ ساعت در تن افراد قرار دارد، زودتر از سایر لباس ها کثیف می شود. جنس لباسکار باید به گونه ای باشد که در شستشوهای مکرر دچار رنگ پریدگی و پوسیدگی نشود و همچنین به راحتی تمیز گردد.

کارخانه. تولیدی لباسکار ایران پوشاک

مجموعه تولیدی ایران پوشاک، یکی از بهترین و معتبرترین مراکز تولید انواع لباسکار صنعتی، لباس کار مهندسی، کاپشن و شلوار کار، دوبنده کارگاهی، روپوش آشپزی، لباس فرم، لباس کار مردانه، لباس کار زنانه و … می باشد. در این مجموعه تمامی محصولات با بهترین کیفیت دوخته شده و لوگوی مخصوص شما با بهترین و پیشرفته ترین دستگاه ها، بر روی آن چاپ و یا گلدوزی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!