همه چیز درباره گلدوزی

همه چیز درباره گلدوزی
5/5 - (2 امتیاز)

احتمالا بارها و بارها، لباس هایی را با طرح ها مختلف در بازار مشاهده کرده اید. در واقع تنوع موجود در لباس ها نیز به دلیل وجود همین طرح ها به وجود آمده است. این طرح ها می توانند به کمک چاپ و یا گلدوزی بر روی لباس ها نمایان شوند. در این مقاله شما را با صنعت گلدوزی، انواع و روش های مختلف آن آشنا خواهیم کرد. پس تا انتهای این مقاله همراه ایران پوشاک باشید.

گلدوزی چیست؟

گلدوزی هنری بسیار زیبا، ظریف و حساسی است که در آن طرح های مختلف توسط نخ مخصوص، بر روی پارچه ایجاد می شوند. در واقع به گلدوزی، هنر تزئین پارچه به کمک نخ و سوزن نیز می گویند.

همانطور که گفته شد، گلدوزی نوعی هنراست که قدمت آن به صدها سال پیش برمی گردد. قدیمی‌ترین آثار گلدوزی که در جهان یافت شده است، متعلق به کشور چین (قرن ۳ تا ۵ قبل از میلاد و عصر دولت‌های جنگ طلب) و کشور سوئد (۳۰۰ تا ۷۰۰ میلادی) است.

تفاوت گلدوزی دستی و صنعتی

هنر گلدوزی به دو دسته ی صنعتی و دستی (خانگی) تبدیل می شود. همانطور که از نام آن ها پیداست، گلدوزی خانگی (دستی)، در خانه و به صورت کاملا دستی انجام می گیرد. اما گلدوزی صنعتی به کمک دستگاه های گلدوزی و در کارخانه ها و تولیدی ها انجام می گردد. در ادامه برخی از تفاوت های این دو هنر را به شما خواهیم گفت:

 • نخ استفاده شده در گلدوزی دستی، معمولا ابریشم بوده و این در حالی است که در گلدوزی ماشینی از نخ هایی با الیاف شیمیایی استفاده می گردد.
 • ارزش گلدوزی دستی (گلدوزی سنتی)، بسیار بالاتر از گلدوزی صنعتی می باشد.
 • سرعت انجام کار درگلدوزی صنعتی، بسیار بالاتر از گلدوزی سنتی (دستی) می باشد.
 • معمولا قیمت تمام شده برای گلدوزی های صنعتی به مراتب کمتر از گلدوزی های سنتی می باشد. چرا که گلدوزی سنتی یک هنر بسیار ارزشمند و دستی می باشد و از این رو هزینه ی بالاتری دارد.
 • دقت و ظرافت انجام کار در گلدوزی دستی، بیشتر از گلدوزی ماشینی (گلدوزی صنعتی) می باشد.

آشنایی با انواع ماشین های گلدوزی

امروزه در بیشتر مواقع از روش گلدوزی صنعتی یا همان ماشین گلدوزی استفاده می شود. چرا که این روش در کنار سرعت انجام بالای کار، صرفه اقتصادی بالایی نیز دارد. در ادامه بیشتر با انواع ماشین های گلدوزی آشنا خواهیم شد.

معمولا در ماشین های گلدوزی مدرن، طرح به کمک رایانه به دستگاه داده می شود. ماشین گلدوزی نیز با توجه به نوع برنامه داده شده و رنگ های موجود در طرح، شروع به گلدوزی می نماید. نحوه کار دستگاه گلدوزی به این صورت است که قاب های موجود در ماشین، قسمتی از پارچه که قرار است گلدوزی روی آن انجام شود، را نگه داشته و سپس طرح مورد نظر خود را به کمک سوزن بر روی آن گلدوزی می نماید.

برندهای مختلف ماشین گلدوزی

دستگاه ها و ماشین های گلدوزی، دارای برندهای مختلفی هستند که در ادامه درباره آن ها صحبت خواهیم نمود.

ماشین گلدوزی تاجیما (Tajima)

ماشین گلدوزی تاجیما، یکی از قوی ترین دستگاه های گلدوزی بوده که توسط یک شرکت ژاپنی تولید گردیده است. این ماشین گلدوزی دارای مدل های مختلفی از جمله: ماشین گلدوزی تاجیما تک کله، ماشین گلدوزی تاجیما دو کله، ماشین گلدوزی تاجیما سه کله تا ماشین گلدوزی تاجیما ۳۰ کله می باشد که شما می توانید با توجه به نیاز خود، اقدام به خرید یکی از آن ها نمایید. منظور از کله در دستگاه های گلدوزی، امکان چاپ همزمان طرح بر روی پارچه می باشد. برای مثال: ماشین گلدوزی تک کله، تنها می تواند طرح را بر روی یک لباس گلدوزی نماید، اما ماشین گلدوزی ۱۲ کله، می تواند به صورت همزمان، طرح را بر روی ۱۲ لباس گلدوزی نماید.

ماشین گلدوزی تاجیما

ماشین گلدوزی فیا (FEIYA)

یکی دیگر از دستگاه های گلدوزی، که طرفداران بسیاری دارد، ماشین گلدوزی فیا می باشد. دستگاه گلدوزی FEIYA در سال ۱۹۹۸ توسط کشور چین ساخته شده است. شعار این شرکت تولید ماشین های گلدوزی با تولید بالا، عملکرد عالی، صرفه اقتصادی، رابط کاربری ساده و صدای کم می باشد. از این رو دستگاه های تولید شده توسط این شرکت، دارای بازدهی مناسبی می باشد. ماشین گلدوزی فیا نیز دارای انواع مختلفی از جمله: ماشین گلدوزی فیا تک کله، ماشین گلدوزی فیا دو کله، ماشین گلدوزی فیا سه کله تا ماشین گلدوزی فیا ۱۵ کله می باشد که شما می توانید با توجه به نیاز خود، اقدام به خرید یکی از آن ها نمایید.

ماشین گلدوزی بارودان (Barudan)

ماشین گلدوزی بارودان با بیش از ۱۵ سال سابقه فعالیت، تولید کشور ژاپن می باشد. دستگاه های گلدوزی این برند، قابلیت گلدوزی بر روی انواع پارچه ها اعم از: پارچه های حریر، پارچه های معمولی، پارچه های ضخیم و پارچه های نازک را دارند. همچنین می توانید بنابر نیاز خود از ماشین های گلدوزی تک کله تا ۲۰ کله این برند خریداری نمایید.

انواع نخ گلدوزی

یکی از اصلی ترین ابزار گلدوزی، نخ می باشد. نخی که برای گلدوزی مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار حائز اهمیت است. چرا که نخ گلدوزی، رابطه مستقیم با ماندگاری و کیفیت طرح گلدوزی شده دارد. از این رو بهتر است در کنار توجه به رنگ و جنس نخ، به کیفیت و مرغوبیت آن نیز توجه شود. مخصوصا زمانی که می خواهید گلدوزی را بر روی لباس هایی که نیاز به شستشو دارند انجام دهید، بهتر است میزان توجه خود را افزایش دهید.

برای مثال: می توانید گلدوزی را به عنوان یک دستور غذا و نخ های گلدوزی را به عنوان یک ماده تشکیل دهنده در نظر بگیرید. درک این نکته ضروری است که همه رشته ها شبیه هم نیستند و همه ماشین ها شبیه هم نیستند. تطبیق نام تجاری نخ با ماشین و سوزن مانند: یافتن دستور پخت کامل است. برخی از انواع نخ ها و مارک ها با ماشین ها و سوزن های خاص بهتر کار می کنند.

برای آن که هنگام گلدوزی بتوانید انتخاب دقیق تر و سریع تری داشه باشید، در ادامه می خواهیم شما را با انواع مختلف نخ گلدوزی آشنا کنیم.

نخ گلدوزی پلی استر

امروزه نخ پلی استر به یکی از استانداردترین نخ های موجود برای گلدوزی تبدیل شده است. علت محبوبیت بالای این نخ، استحکام بالا، ثبات رنگ و دوام بالا در برابر سفید کننده های حاوی کلر می باشد. نخ پلی استر درخشندگی ایجاد می کند که گلدوزی شما را زیباتر و حرفه ای تر جلوه می دهد. این نخ در رنگ های بسیار متنوعی وجود دارد و به راحتی قابل دسترسی می باشد. نخ پلی استر یک انتخاب عالی برای گلدوزی های لباس، به ویژه لباس کار می باشد.

نخ گلدوزی ریون

نخ گلدوزی ریون یا همان نخ ابریشم مصنوعی، به دلیل درخشش بسیار بالای خود، مورد توجه همگان قرار گرفته است. براقیت و درخشش بالای این نخ موجب شده که طرفداران بیشتری در مقایسه با پلی استر داشته باشد. اما تنها نقطه ضعف آن در مقایسه با پلی استر، قدرت پایین آن می باشد. پلی استر دوام بسیار بالاتری در مقایسه با ریون دارد. به همین دلیل ضروری است که مارک های مختلف نخ ریون را با دستگاه خود آزمایش کنید تا ببینید که چگونه با طرح های فشرده و دوخت با سرعت بالا مقاومت می کنند.

نخ گلدوزی پنبه ای

درست است که نخ پلی استر و نخ ریون به ظاهر براق خود می بالند، اما نخ پنبه ای نیز دارای درخشندگی و لطافت بالایی می باشد. شما می توانید در اکثر ماشین‌های گلدوزی، از این نخ استفاده کنید. اما باز هم بهتر است که قبل از استفاده طولانی، آن را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به خوبی کار می‌کند.

نخ‌ های پنبه‌ای دارای ضخامت استانداردی می باشند، اما شما می توانید برای کارهای بسیار پیچیده و ظریف، از نخ های پنبه ای با ضخامت کم استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که هر چه نخ ریزتر باشد، احتمال شکستن آن در حین گلدوزی بیشتر است.

نخ گلدوزی ابریشمی

ابریشم در دنیای مد، بسیار لوکس و مورد توجه است. در دنیای گلدوزی ماشینی نیز به همان اندازه لوکس محسوب می شود. نخ ابریشم محکم و ظریف است و دارای درخشندگی و نرمی بی نظیری است. از این رو بسیار گران می باشد و ممکن است به دست آوردن رنگ های خاص آن، کمی سخت باشد.

نخ گلدوزی فلزی

نخ‌های فلزی رنگ ‌ها و درخشندگی‌ های زیبایی را ارائه می ‌کنند که نخ‌ های دیگر نمی‌توانند از آن تقلید کنند. اما طرفداران این نخ ها در مقایسه با نخ های پلی استر و ریون کمتر می باشد. چرا که نخ های فلزی به دلیل پاره شدن در حین گلدوزی، کمی بدنام هستند و نخ کشی آن ها فرایندی سخت و زمان بر دارد. البته این مشکل را می توان به راحتی با چند تنظیم در تکنیک اسپولینگ خود و با اطمینان از استفاده از سوزن مخصوص گلدوزی با نخ فلزی برطرف کرد.

انواع نرم افزارهای گلدوزی

همانطور که پیش تر گفتیم، برای انجام گلدوزی های صنعتی، ما نیازمند یک ماشین گلدوزی و یک نرم افزار گلدوزی برای پیاده سازی طرح های مختلف هستیم. این روزها نرم افزارهای مختلفی برای گلدوزی به بازار آماده اند. ما در ادامه چند نمونه از پرکاربردترین و پرطرفدارترین نرم افزارها را به شما معرفی خواهیم نمود.

نرم افزار گلدوزی ویپرو (veepro)

نرم افزار گلدوزی veepro یکی از قوی ترین نرم افزارهای گلدوزی موجود در بازار است. این نرم افزار بر اساس تکنولوژی هوش مصنوعی تولید شده است و نحوه استفاده از آن بر اساس ابزارهای پشتیبانی و کلیدی است. این نرم افزار به راحتی قابل نصب بوده و رابط کاربری بسیار آسانی دارد.

نرم افزار گلدوزی ویلکام (Wilcom)

اگر می خواهید تجربه کار با یک نرم افزار گلدوزی حرفه ای را تجربه کنید، پیشنهاد می کنم که حتما نرم افزار گلدوزی Wilcom را نصب نمایید. این نرم افزار با استفاده از ۶۹ طرح مونوگرامی که از پیش در سیستم شما وجود دارد و ۲۰۰ فونت مختلف، طرح های زیبا و بی نظیری را خلق می نماید. شما می توانید به کمک نرم افزار گلدوزی ویلکام ، طرح های دلخواه مورد نیاز خود را به راحتی و با بالاترین کیفیت گلدوزی نمایید. این نرم افزار امکان جستجوی آسان طرح ها را فراهم نموده و شما می توانید به راحتی از میان طرح های مختلف، طرح مورد نظر خود را به آسانی پیدا کنید. سرعت بالای این نرم افزار نیز یکی دیگر از نقاط قوت آن می باشد.

نرم افزار گلدوزی ویلکام

نرم افزار گلدوزی آی کلیک (I Cliqq)

نرم افزار حرفه ای گلدوزی ICliqq ، یک برنامه جدید ، قدرتمند و آسان برای استفاده در صنعت گلدوزی و پولک دوزی است. این نرم افزار امکان ایجاد طرح هایی با سادگی هر چه تمام تر و دوخت های متنوع تر را برای شما فراهم میسازد. راحتی کار با این نرم افزار به شما کمک می کند تا با نهایت قدرت دستگاه گلدوزی خود را در اختیار بگیرید. از جمله ویژگی های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارا بودن ١٠ فونت فارسی
 • تکه دوزی اتوماتیک
 • طراحی انواع دوخت پولک دوزی
 • همخوانی با برنامه کرل
 • دارای خروجی فایل مخصوص دستگاههای لیزر
 • روش رسم ادامه مسیر
 • روش های متفاوت رسم مسیر
 • اجرای نرم افزار بصورت فول اسکرین
 • دسترسی آسان به طراحی انواع دوخت ها
 • کارکرد با زبان فارسی

نرم افزار گلدوزی Embird

نرم افزار گلدوزی Embird،  نرم افزاری حرفه ای برای گلدوزی از طریق کامپیوتر است. این نرم افزار طراحی گلدوزی مدت هاست که‌ مورد استفاده افراد حرفه ای در زمینه گلدوزی قرار گرفته است. چرا که به کمک این نرم افزار می توانند طرح های دارای جزئیات زیاد را به آسانی گلدوزی نمایند. نرم افزار گلدوزی Embird این امکان را به شما می دهد که پس از طراحی، نتیجه کار خود را به صورت سه بعدی تماشا کنید و تمامی ایرادات آن را برطرف سازید. این برنامه با پشتیبانی از ۷۰ فرمت مختلف فایل گلدوزی و همچنین تعداد ۲۰ عدد دستگاه های ماشین دوزی به عنوان یکی از برترین برنامه های گلدوزی و طراحی روی پارچه می باشد. در ادامه شما را با سایر ویژگی های این نرم افزار آشنا خواهیم کرد:

 • امکان انتقال آسان طرح های روی کاغذ به دنیای دیجیتال
 • سازگار با ویندوز ۱۰ و xp
 • امکان ویرایش آسان طراحی ها
 • امکان خروجی گرفتن طرح ها در فرمت های انیمیشنی gif و حتی اسکرین سیور
 • نمایش طرح به صورت سه بعدی

نرم افزار گلدوزی Hatch

یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای طراحی، نرم افزار گلدوزی Hatch است. علت محبوب بودن این نرم افزار، کارآیی عالی، کیفیت بالا و یادگیری آسان آن می باشد. نرم افزار گلدوزی Hatch دارای ۶۰ فونت دیجیتالی و ۸۰ قالب مختلف مونوگرام می باشد که شما می توانید به کمک آن ها، طرح ها و سبک های مورد نظر خود را طراحی نمایید.

کاربردهای گلدوزی

هنر گلدوزی یکی از هنرهایی بسیار قدیمی وجذاب است که امروزه کاربردهای فراوانی دارد. در ادامه شما را با بخشی از کاربردهای گلدوزی آشنا خواهیم نمود.

ایجاد طرح روی لباس

از آنجایی که گلدوزی هنری بی نظیر و ارزشمند می باشد، برخی افراد برای تزیین وسایل خود از آن استفاده می کنند. برای مثال: از گلدوزی برای ایجاد طرح بر روی رومیزی، کوسن، کلاه، لباس و … استفاده می شود.

تبلیغات

جالب است بدانید که گلدوزی، قدم در دنیای تبلیغات نیز گذاشته است. امروزه بسیاری از شرکت ها و ارگان ها، از صنعت گلدوزی، در تبلیغات برند خود استفاده می کنند. برای مثال: تیشرت تبلیغاتی یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین روش های تبلیغات به حساب می آید. البته ناگفته نماند که گلدوزی نه تنها بر روی تیشرت، بلکه بر روی تمامی لباس ها مانند: کلاه، سویشرت، کاپشن، پولوشرت، هودی، لباس کار، لباس فرم اداری و … نیز قابل اجرا می باشد. تنها کافیست محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس با یک تولیدی حرفه ای تماس حاصل فرمایید. تولیدی ایران پوشاک ارائه دهنده انواع محصولات با بهترین و باکیفیت ترین گلدوزی به شما می باشد.

پولوشرت تبلیغاتی جاینت

بهترین مرکز گلدوزی ایران

مجموعه تولیدی ایران پوشاک، یکی از بزرگترین و حرفه ای ترین مراکز گلدوزی در ایران می باشد. این تولیدی می تواند تمامی طرح ها و متن های دلخواه شما را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت، گلدوزی نماید. لازم به ذکر است که این مجموعه می تواند تمامی محصول های مورد نظر شما را نیز تولید نماید. تولیدی ایران پوشاک تولید کننده انواع: تیشرت تبلیغاتی، پولوشرت تبلیغاتی، کلاه تبلیغاتی، توت بگ تبلیغاتی، کاپشن تبلیغاتی، لباس کار و … می باشد.

سوالات پرتکرار

گلدوزی چند نوع دارد؟

گلدوزی به دو دسته ی گلدوزی سنتی و گلدوزی صنعتی تبدیل می شود. به گلدوزی که توسط دست انجام می شود، گلدوزی سنتی گفته می شود. همچنین گلدوزی هایی که با ماشین های گلدوزی انجام می شوند، گلدوزی صنعتی نام دارند.

آیا هر ماشین گلدوزی، نخ مخصوص خود را دارد؟

نمیتوان گفت که هر ماشین گلدوزی نخ مخصوص خود را دارد و با هیچ نوع دیگری از نخ ها کار نمی کند. اما در واقع برخی ماشین های طراحی، عملکرد بهتر و بالاتری را با برخی نخ ها دارند. از این رو توصیه می شود هنگام خرید نخ های گلدوزی، به مارک ماشین گلدوزی خود نیز توجه کنید.

گلدوزی روی چه اجسامی قابل انجام است؟

اجسامی که می توان بر روی آن ها گلدوزی کرد عبارتند از: تیشرت تبلیغاتی، شلوار کلاه تبلیغاتی، لباس کار، لباس فرم اداری، کاپشن تبلیغاتی، سویشرت، شومیز، هودی، کیف، کفش، پرده، مبل، شال و روسری، توت بگ، رومیزی، کوسن، سرویس آشپزخانه، روتختی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *